Announcement

Collapse
No announcement yet.

ECFMG Certification for beginners или как подаваться на сдачу STEP 1

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

187, 344,345 формы

Подскажите пожалуйста как нужно заполнять указанные формы - от руки или печатно (печатно у меня не получается)?

Comment

Originally posted by karakumchik View Post
      Здравствуйте! Подскажите пожалуйста как быть если при попытке заполнить application

Application for ECFMG Certification
      Submit an Application for ECFMG Certification

каждый раз пишется

Your session has ended.
      To complete the log out process, you must close your browser.
      У меня была такая же проблема. Установите браузер Мозила и все будет работать.

Comment

Originally posted by karakumchik View Post
        Подскажите пожалуйста как нужно заполнять указанные формы - от руки или печатно (печатно у меня не получается)?

распечатываете и заполняете от руки печатными буквами, там не так много писать нужно, как правило, или птичку поставить, или имя написать.

Comment

Большое спасибо!

Спасибо за подсказку! Все получилось

Comment

Hi,

can anybody please tell me what does it mean? I did sent my form 186 and ECFMG recived it on March 22, then I dot this e-mail today:
            Dear Doctor:

Your Certification of Identification Form submitted 08/06/2011 has been accepted. This form will remain on file and be valid for a period of five years. The validity dates are as follows: 04/10/2012 through 04/10/2017.

The Certification of Identification Form is processed independently of the on-line application. Acceptance of the Certification of Identification Form does not automatically guarantee acceptance of the application. Once your application has been reviewed, ECFMG will notify you of the outcome of your application.

ECFMG typically processes on-line applications within three weeks of the receipt of both the on-line part and the Certification of Identification Form. Processing will now continue on the on-line part of your application.

Sincerely,

Registration and Credentials Services

Comment

Originally posted by Noelani View Post
              Hi,

can anybody please tell me what does it mean? I did sent my form 186 and ECFMG recived it on March 22, then I dot this e-mail today:
              Dear Doctor:

Your Certification of Identification Form submitted 08/06/2011 has been accepted. This form will remain on file and be valid for a period of five years. The validity dates are as follows: 04/10/2012 through 04/10/2017.

The Certification of Identification Form is processed independently of the on-line application. Acceptance of the Certification of Identification Form does not automatically guarantee acceptance of the application. Once your application has been reviewed, ECFMG will notify you of the outcome of your application.

ECFMG typically processes on-line applications within three weeks of the receipt of both the on-line part and the Certification of Identification Form. Processing will now continue on the on-line part of your application.

Sincerely,

Registration and Credentials Services
              Do you need translation?
              It says what it says: your application is not approved yet , but they got your CID form.
              Last edited by dfytr; 04-11-2012, 10:15 AM.

Comment

Ok

Originally posted by dfytr View Post
                Do you need translation?
                It says what it says: your application is not approved yet , but they got your CID form.
                What about that on OASIS?
                Certification of Identification Form
                Date Received: 22 Mar 2012
                Processing Status: Accepted
                Date Accepted: 10 Apr 2012
                Validity Period: 10 Apr 2012 - 10 Apr 2017
                Validity Status: Valid
                Thanx for translation, but seriously, what are the next steps? They send some docs to deans office and I have to feed back them?
                Please, can anyone explain?

Comment

Originally posted by noelani View Post
                  what about that on oasis?
                  certification of identification form
                  date received: 22 mar 2012
                  processing status: accepted
                  date accepted: 10 apr 2012
                  validity period: 10 apr 2012 - 10 apr 2017
                  validity status: valid
                  thanx for translation, but seriously, what are the next steps? They send some docs to deans office and i have to feed back them?
                  Please, can anyone explain?
                  cid они получили и одобрили все на 5 лет расслабиться можно
                  думаю в течении недели обработают заявку на экзамен

Comment

Уважаемые доктора, ситуация в следующем: сегодня получила письмо из ECFMG, что перевод моего диплома их не устроил- в письме от руки написано: no certification statement of translator. Перевела его я сама , а заверил мне его наш офишалс. 1.Вероятно их не устроило - отсутствие шапки переводчика (у меня была просто подпись и печать на переводе)? если у кого есть образец шапки - буду благодарна. 2. могу ли я отправить переделанный перевод вместе с 237 формой ?-мне как раз вчера позвонили и сказали, что запрос пришел.

Comment

Пакет документов

Коллеги!отправила первый пакет документов в Филадельфию Pony express, на сайте компании висит,что они доставлены 05.07.12. на Oasis никаких изменений. Через какое время можно ждать хоть каких-нибудь вестей от ECFMG?

Comment

Не волнуйтесь, сообщение должно появиться в течение 2 недель. Можно написать им на е-мейл и задать прямой вопрос - вы получили мои документы?

Comment

Originally posted by maya-pochta View Post
                          Коллеги!отправила первый пакет документов в Филадельфию Pony express, на сайте компании висит,что они доставлены 05.07.12. на Oasis никаких изменений. Через какое время можно ждать хоть каких-нибудь вестей от ECFMG?
                          у меня появилось не сразу. Через несколько дней.

Comment

Спасибо, ребята!Буду ждать.

Comment

Dear Colleagues,
                              Does anybody know the difference between ECFMG certificate and PERMANENT ECFMG certificate? Sorry for confusion and thank you in advance.

Comment

Подскажите пожалуйста, я правильно понимаю. что сначала нужно оплатиьь не только 50$ за регистрацию, но и сразу за 1 степ, 790$+ за прометрик центр, чтоб была доступна форма 186?

Comment

Working...
                                X