Announcement

Collapse

Previous Match results are available below

See more
See less

Участники Матча 2015

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Originally posted by dr.bahhtee View Post
    Kto na J1 visa ?
    I'm.

Comment

• Кстати, со мной в прелиме еще один офтальмолог из Армении, сматчившихся в офтальмологию в Питсбург, yog 2002. Все выполнимо 😉, главное стараться

Comment

• Я бы больше удивился если бы он был YOG 2015. Обычно чтобы попасть в competitive специальности, надо засветиться в department'е и сделать полно ресерча. В Mass Eye&Ear видел иностранцев-офтальмологов. Тоже немолодых и с крутым научным опытом.

Можно попасть в любую специальность. Вопрос только в том, сколько вы хотите потратить на это времени...
        Last edited by Enixander; 06-28-2015, 11:34 AM.

Comment

• Все верно

Comment

• Ну что, товарищи, день второй полет нормальный? )) Удачи, терпения и выдержки всем!

Comment

• ))) я уже провел 42 часа в больнице, не уходя домой...

Comment

• Ого! Ужас! У нас в больнице больше 13 часов ординатору 1 года находиться нельзя. Кстати, рекомендую: Richmond university medical center: очень доброжелательные ординаторы: учат, помогают справится. Маленькая комьюнити хоспитал на Стэйтэн Айлэнде, НЙ. Программа не самая лучшая в академическом плане, видимо, поэтому резиденты только IMG, что мне на руку: не чувствую себя белой вороной; я в прелиме, потом иду в хорошую программу по офтальмологии. Мне программа очень нравится! Работу начинаем в 7 утра с лекции до 8-30, заканчиваем в 5 вчера. Каждые 3 дня short call с 5 до 8. Сегодня первое ночное дежурство: с 8 вечера до 9 утра...ночные дежурства только у тех, у кто на элективе (в данный момент это я, одно ночное дежурство за 2 недели элективе). Боюсь-боюсь! Тяжело офтальмологу справиться с соматическими больными! Я предупредила ординаторов, что буду им звонить по каждому первому поводу и после этой ночи они будут меня ненавидеть 😬 вторая интерн со мной на дежурстве глубоко беременна (благо в нашей больничке и родильное отделение имеется).

Comment

• Вот это точно Ого! Вы прямо в раю, а не в резидентуре.

Comment

• Это да :-) мне очень в этом плане повезло!
                    Сколько Вы по итогу в больнице провели часов? А посрать, я так понимаю, не удалось совсем за это время? Или была возможность?

Comment

• Вы из тех, кто не может срать в не свой унитаз?

Comment

• FYI: Attention medical graduates: IMGs, FMGs and/or US based students! I have just started working with Residents Medical Group. It is a unique group that specializes in residency placement into an ACGME accredited residency program, USMLE tutoring, research, ERAS applications, clinical internships, and more. Contact me at 440-321-2311 if you need more information.
                        Here are some more details about the organization's services: • Customized Residency Education, Guidance and Preparation
                        • Education Services to Improve and Rehabilitate Medical Student Candidacy
                        • Assistance in obtaining Educational Commission for Foreign Medical Graduates (ECFMG) Certificate
                        • Guidance Preparation in all ACGME Core Competencies
                        • Professional Curriculum Vitae (CV) / Electronic Residency Application Service (ERAS) revamping by current program directors
                        • Revamping preparation with current program directors
                        • Guaranteed Interviews at an ACGME Accredited Psychiatry Residency Program, post interview contact guidance
                        • Electronic Medical Records (EMR) proficiency training
                        • Providing access to webinar-based courses taught by medical professors and leaders of Graduate Medical Education
                        • Instructing on Grant Submission and Funding by a 501(c)(3) foundation recommended by Residents Medical
                        • Private counseling, consulting, career guidance and networking sessions with a current
                        • chairpersons, program directors, and DIOs
                        • Providing access to advisory and professional consulting by seasoned professionals of Graduate Medical Education (GME), hands-on externship at a university-based teaching hospital program, under the program director’s mentorship.
                        • Assistance with paid research fellowship at a university-based teaching hospital in Psychiatry, effectuating submission for publications, abstracts, etc.
                        • Excellent ROI
                        Attached Files

Comment

• Read this Article: bit.ly/RM_MatchSuccess

Comment

Working...
                          X